arrow
arrow

امام حسین (ع)

«... هر یک از دو نفـرى که میان آنها نزاعى واقع شود و یکـى از آن دو رضایت دیگرى را بجـویـد ، سبقت گیـرنـده اهل بهشت خـواهـد بــود......»

ایده تالیف قرآن به خط بریل در اصفهان پردازش شد

 

مدیر بنیاد قرآنی روشندلان استان اصفهان گفت: خیّرینی که قصد صرف هزینه در موسسات قرآنی را دارند، کمک‌های خود را تنها به سمت موسسات صاحبنام سرازیر نکنند .

 به گزارش خبرگزاری ایمنا، مرتضی نیکزاد در گفتگو با خبرنگار ایمنا با بیان این مطلب گفت: بنیاد قرآنی روشندلان هزینه‌های  زیادی را برای تامین امکانات فعالیت های قرآنی برای روشندلان می‌پردازد که بدون کمک خیرین ممکن نخواهد بود.

وی افزود: تبدیل قرآن به خط بریل در 30 جلد امکانپذیر است که قیمت تمام شده هر جلد 12 هزار تومان است و با این حساب خریداری قرآن برای یک فرد روشندل 360 هزار تومان تمام می‌شود! که با توجه به اینکه روشندلان معمولا شغل‌های پردرآمدی ندارند از نظر اقتصادی برایشان به صرفه نخواهد بود.

وی ادامه داد: چنانچه بخواهیم برای  1000 نفر از روشندلان استان اصفهان( که جمعیتشان در کل استان 40 هزار نفر است)  300 هزار تومان هزینه کمک خرید در نظر بگیریم در نهایت تامین 300 میلیون تومان بر عهده ما قرار می‌گیرد که بدون کمک خیّرین هزینه گزافی خواهد بود.

تالیف قرآن به خط بریل

مدیر بنیاد قرآنی روشندلان استان با اشاره به اینکه ایده تالیف قرآن به خط بریل نخستین بار در کنگره نابینایان در اصفهان مطرح شد عنوان کرد: در این کنگره که در سال 86  برگزار شد و جمعی از مدیران و مسئولین شهری و استانی نیز حضور داشتند، بیانیه ای صادر شد که بر اساس آن کارگروهی جهت تهیه قرآن به خط بریل شکل گرفت.

وی ادامه داد: این تصمیم تحت نظر کارشناسان و متخصصان جهت اجرا آغاز شد و دستگاه چاپگری نیز جهت چاپ خط بریل از خارج از کشور خریداری شد که قرآن کریم را به دو صورت بدون ترجمه و همراه با ان در اختیار روشندلان سراسر کشور قرار داد.

وی همچنین از انتخاب قرآن تهیه شده با خط بریل توسط این بنیاد در کنفرانس بین المللی قرآن به خط بریل سخن گفت و افزود: این کنفرانس در سال 91 با حضور کارشناسان و نمایندگان سایر کشورهای اسلامی برگزار شد که قرآن تهیه شده از سوی بنیاد قرآن روشندلان به عنوان قرآن ممتاز شناخته شد.

ساخت دستگاه چاپگر توسط موسسات دانش بنیان

نیکزاد با اشاره به اینکه خریداری دستگاه چاپگر از تولیدکنندگان خارجی موجب بروز مشکلات متعددی شد عنوان کرد: خروج ارز از کشور، وابستگی جهت تهیه خدمات پس از فروش و قطعات دستگاه از جمله مشکلاتی بود که باعث شدند ما برای مذاکره با یک موسسه دانش بنیان اقدام کنیم و سفارش ساخت یک دستگاه چاپگر خط بریل را به آن بدهیم.

وی افزود: این دستگاه توسط سیستم فوق تخصصی شرکت " صنعت نما " به عنوان نخستین دستگاه چاپگر ملی با عنوان " دارکوب " ساخته و در اصفهان در مراسمی که با حضور مقامات شهری و کشوری و نمایندگان مجلس برگزار گردید رونمایی شد.

تهیه قرآن به خط بریل با ترجمه آلمانی

نیکزاد همچنین از تهیه قرآن کریم به خط بریل با ترجمه آلمانی خبر داد و گفت: بنیاد قرآنی روشندلان تاکنون موفق شده قرآن با ترجمه انگلیسی را به خط بریل تهیه کرده و به کشورهای مختلف دنیا ارسال نماید.

وی افزود: تهیه قرآن با خط بریل و با ترجمه آلمانی نیز در دست برنامه‌های بنیاد قرآنی روشندلان قرار گرفته و انشالله بزودی از این قرآن رونمایی خواهد شد.

قلم نوری روشندلان در دست تولید است

مدیر بنیاد روشندلان استان همچنین از ساخت قلم نوری ویژه روشندلان جهت قرائت و مطالعه قرآن کریم خبر داد و تصریح کرد: قلم نوری یک ابزار الکترونیکی بسیار مفید است که می توان استفاده های متعددی از آن داشت.

وی افزود: بنیاد قرآنی روشندلان با شرکتی دانش بنیان وارد مذاکره شده تا بتواند یک نوع قلم نوری را ویژه نابینایان تولید نماید که این افراد از طریق آن می توانند با قرار دادن نوک قلم بر روی آیه مورد نظر، قرائت آن را به صورت صوتی بشنوند.

وی ادامه داد: این قابلیت موجب می شود تا روشندلان در حین خواندن قرآن با خط بریل بتوانند صوت و قرائت آن را نیز همزمان بشنوند.

 

منبع : ایمنا ؛ (چهارشنبه 11 آذر ماه 1394 ،  22:58  ؛ 212411 )

 

تماس با ماآدرس : اصفهان - میدان قدس - ابتدای خیابان علامه مجلسی - کوچه شهید صفاتاج (12) - مؤسسه فرهنگی قرآنی روشندلان - کدپستی : 8148895938

تلفن : 03134450130 تلفکس : 03134457376 همراه :09133136266

پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلگرام : https://telegram.me/braillequran